„Przebłysk doskonałości w jakieś roli, silne zainteresowanie pewnego rodzaju działaniami, przyjemność z wykonywania czynności” – to wskazówki w rozpoznaniu talentów, opracowane przez Instytut Gallupa na podstawie ponad 25 lat badań. Jakie konkretne pytania warto zadać podczas rekrutacji, żeby odkryć talenty kandydata?
Dla mnie „talent” to zdolność do osiągnięcia mistrzostwa w jakiejś dziedzinie. Jeśli talent pracownika jest taki sam jak najważniejsza kompetencja na danym stanowisku, wtedy otrzymamy dopasowanie, które sprawi, że efektywność pracy na tym stanowisku będzie ponad przeciętna.
Pytania w poszukiwaniu talentów
Lubienie /nielubienie czynności
- Które dotychczasowe obowiązki zawodowe sprawiają Panu najwięcej przyjemności?
- Które obowiązki zawodowe wykonuje Pan „bo musi”, ale gdyby mógł chętnie by z nich zrezygnował?
Czynności wykonywane w oparciu o talent dają większą satysfakcję, dodają energii, motywują od wewnątrz.
Inny zawód/anty-zawód.
- Gdyby miał Pan zmienić zawód to jaki zawód by to był? Dlaczego?
- A jaki zawód nie byłby to na pewno? Dlaczego?
Z wykonywaniem różnych zawodów kojarzą się nam konkretne predyspozycje. To czy widzimy siebie w tej czy innej roli może sugerować w czym czujemy się silni, w czym słabi i z czego czerpiemy satysfakcję.
Szybkość uczenia się.
- Kiedy się Pan uczy nowych rzeczy, to czego uczy się najłatwiej, najszybciej?
Łatwość z jaką nam przychodzi uczenie się nowych rzeczy może wskazywać na zdolności w tym obszarze.
Jak rozmawiać o talentach?
Pozwól się odkryć kandydatowi. Zachęć go do opowiedzenia o sobie, bez konkretnych sugestii z Twojej strony. Wybory jakich dokona, fakty, sytuacje jakie przytoczy pozwolą Ci poznać jego punkt widzenia i przewidzieć przyszłe zachowania.
Słuchaj i obserwuj. Zwróć uwagę na emocje jakie pojawiają się kiedy kandydat mówi o różnych rzeczach, kiedy się ożywia, rozkwita?
Dowody. Proś o przykłady zachowań, sytuacji jakie potwierdzają „talent” – rzeczy, które dzieją się często, powtarzają się z łatwością zapadają w pamięć i nie trzeba specjalnie nikogo zachęcać do mówienia o nich.
Bądź elastyczny – nie traktuj wywiadu z kandydatem jak serii pytań i odpowiedzi jak na przesłuchaniu. Niech to będzie rozmowa, w której płynnie wiążesz odpowiedzi kandydata z kolejnymi pytaniami. To właśnie decyduje o profesjonalizmie managera i buduje zaufanie. Jeśli masz talent do rozmów poradzisz sobie z tym zadaniem bez problemu.
Na koniec rzecz najważniejsza – zadanie dla Ciebie zanim zaczniesz rekrutować talenty. Odpowiedz na pytanie Jakich talentów będziesz szukać? W czym Twój pracownik ma osiągnąć mistrzostwo? Do zobaczenia.