Jeśli stawiasz pierwsze kroki w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych być może zastanawiasz się od czego zacząć? Oto kilka moich osobistych doświadczeń, które się sprawdzają w moich rekrutacjach, więc –  kto wie – może i Tobie się przydadzą?

Zrozum stanowisko

Zrób wszystko, aby dobrze poznać stanowisko na jakie prowadzisz rekrutację. Jeśli to możliwe spotkaj się z pracownikiem, który obecnie wykonuje podobne zadania, spędź z nim czas i dowiedz się w praktyce na czym polega jego praca. Zapoznaj się obowiązkowo z opisem stanowiska.

Czas na dotarcie się

Jeśli prowadzisz rekrutację dla managera po raz pierwszy, zaproś go do udziału już w pierwszych spotkaniach z kandydatami. Będziesz mogła się dowiedzieć czy wasza ocena kandydatów jest zgodna, w ten sposób unikniesz ryzyka kwestionowania Twoich rekomendacji do kolejnych etapów rekrutacji.

Poznaj lepiej kandydata przed spotkaniem, bądź  jak Sherlock Holmes

Dokładne przeczytanie CV przed spotkaniem to mus. Zapisz sobie pytania, które nasuwają Ci się po analizie CV. Wykorzystaj list motywacyjny, aby zweryfikować deklaracje kandydata w rozmowie. Sprawdź też, co powie Ci o kandydacie jego profil na www.linkedin.com. Wpisz w przeglądarkę jego nazwisko, sprawdź FB.

Nie „gwiazdorz”, ale używaj metody STAR

To samo pytanie możesz zadać na wiele sposobów. Unikaj pytań zamkniętych lub sugerujących odpowiedź. Dobrym rozwiązaniem są pytania otwarte i sekwencja pytań np. metoda STAR. Staraj się płynnie przechodzić do kolejnych pytań, nawiązując do usłyszanych wcześniej odpowiedzi kandydata. Pamiętaj też, żeby kandydat mówił więcej niż Ty.

S (Situation) – zapytaj o konkretną sytuację w której kandydat wykazywał się poszukiwaną kompetencją np. „Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał Pan zmierzyć się z wyjątkowo trudnym zadaniem”

T (Task) – pytanie o konkretne zadania np. „Na czym polegało zadanie, które musiał Pan wykonać?

A (Action) – doprecyzowanie, np. „Jakie konkretnie działania Pan podjął?/ Co Pan dokładnie zrobił”

R (Result) – prośba o ocenę efektywności, np. „Jakie były efekty tych działań? Co by zmienił? Czy z perspektywy czasu zrobiłby to samo?

Prezentacja firmy, rozbudź w kandydacie pragnienie pracy właśnie u Was.

Spotkanie rekrutacyjne to doskonały moment aby zadbać o dobry wizerunek pracodawcy. Przygotuj się do przedstawienia kandydatowi informacji o firmie, co oferuje pracownikom. Pokaż w ten sposób, że warto pracować dla Was. Jeśli kandydat będzie wybierał między różnymi ofertami niech zna plusy pracy dla Was. Rozbudź w kandydacie pragnienie pracy właśnie u Was. Pamiętaj też, że kandydaci dzielą się ze znajomymi wrażeniami po rekrutacji, zadbaj więc aby były jak najlepsze.

Rób regularnie rachunek sumienia, bądź świadoma swoich słabości w rekrutacji

Lista potencjalnych błędów jest długa, ale zastanów się jakie Ty popełniasz i miej je w głowie idąc na spotkanie – dzięki temu będziesz czujna.

Jeśli ulegasz pierwszemu wrażeniu – pomyśl czy pierwsze wrażenia jest ważne na obsadzanym stanowisku. Wiem, że nie należy ulegać pierwszemu wrażeniu, ale jeśli kogoś zadaniem jest nawiązywanie kontaktów – to pierwsze wrażenie może być istotne i czasami warto się nim sugerować (spodziewam się tu gromów ze strony HR-u J). Na wszelki wypadek zanotuj na początku spotkania, pierwsze wrażenia i konsekwentnie weryfikuj je w dalszej części rozmowy, próbując je obalić.

Jeśli kandydat przypomina Ci kogoś kogo znasz, może nawet ciebie sama – pamiętaj, że jest to inny człowiek – poszukuj różnic.

Jeśli jesteś gadułą – to się pilnuj. Lista pytań jakie chcesz zadań i ramy czasowe mogą Ci pomóc w zapanowaniu nad gadulstwem.

Nie domyślaj się, nie kończ myśli za kandydata. Błędy w zrozumieniu kandydata, na tym etapie, mogą dużo kosztować w przyszłości.

Na zakończenie propozycja kilku punktów kontrolnych:

  • Znam stanowisko na jakie prowadzę rekrutację
  • Mam pod ręką ogłoszenie na jakie odpowiedział kandydat
  • Mam przygotowaną listę kompetencji jakie chcę sprawdzić podczas rozmowy
  • Przygotowałam metody/ pytania, które pomogą mi ocenić poszukiwane kompetencje
  • Mam gotowy (mój) formularz rozmowy kwalifikacyjnej
  • Potrafię opowiedzieć o firmie, budując jej pozytywny wizerunek
  • Jestem świadoma błędów jakie mogę popełnić
  • Znam dokumenty aplikacyjne kandydata i sprawdziłam go  dostępnych źródłach
  • …. (dopisz swoje 🙂

Powodzenia!

Początkująca rekruterka – Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z kandydatem?