Funkcjonowanie firmy bez działu HR jest bardzo łatwe, wystarczy że spełnimy poniższe warunki i możemy być pewni, że efekty będą co najmniej takie same, gdybyśmy ten HR mieli. Sprawdź, które z nich już spełniłeś.
1. Spisz zadania jakie powinny być realizowane w Twojej firmie/dziale aby osiągnąć Twoje cele. Zadania powinny być na tyle szczegółowe, żeby nie trzeba było ich dzielić na różne osoby. Podziel wypisane zadania na grupy stanowisk – tworzysz w ten sposób opisy stanowisk. Daj pracownikowi do ręki „papier” z zadaniami i omów co oznaczają. Powiedz czego oczekujesz od niego i jak wpływa to na firmę.
2. Na bieżąco omawiaj z pracownikiem co robi dobrze a co wymaga zmiany. Pamiętaj, żeby coś poprawić lub kontynuować pracownik musi to wiedzieć – im szybciej tym szybciej zobaczysz efekty. Raz w roku spotkaj się na spokojnie z pracownikiem i porozmawiajcie o tym co było i co się ma wydarzyć.
3. Napisz na swojej stronie internetowej jakich pracowników oczekujesz i jak się u ciebie pracuje – niech będą tam też opinie obecnych pracowników. Opisz krótko grupy stanowisk na jakie możesz prowadzić rekrutacje. Zaproś do wysyłania CV do bazy, na poczet potencjalnych rekrutacji.
4. Kiedy rekrutujesz, szukaj ludzi o podobnych wartościach do Twoich, takich którzy pasują do firmy i do zespołu, a nie tylko mają potrzebną wiedzę i umiejętności.
5. Daj pracownikowi 5% niższe wynagrodzenie niż planowałeś, a różnicę przeznacz na prywatną opiekę medyczną, paczkę na święta, okazjonalną niespodziankę.
6. Stwórz miejsce na wspólne kontakty w firmie – więzi buduje się przez codzienne relacje – nie przez spotkanie integracyjne raz w roku.
7. Pomagaj pracownikom rozwijać swoje mocne strony, inwestycja wyłącznie wypełnianie luk kompetencji i równaniu do średniej – nie da wam przewagi na rynku. Pozwalaj pracownikom dobierać metody rozwoju do ich własnego stylu uczenia – to że Ty kochasz książki nie znaczy, że oni będą je czytać…
8. Dopilnuj, aby każdy był zastępowalny przez innych pracowników. On będzie spokojnie mógł iść na urlop a Ty nie będziesz ryzykował utraty ciągłości jego zadań.
9. Znaj prawo dotyczące pracowników.
10. Sprawdzaj regularnie jakie masz średnie koszty i przychody na jednego pracownika. Wyciągaj wnioski.
Oczywiście, tak jak HR HRowi nie równy, Ty też możesz wejść na jeszcze wyższy poziom zarządzania ludźmi w twojej firmie/zespole. Czy zrobisz to samodzielnie czy z pomocą zewnętrzną to jak zawsze jest Twoja decyzja. Powodzenia!
A! zapomniałam, pamiętaj to poufna wiadomość.