fot.HRNewsWystąpienia publiczne to pasja, która karmi moje ego, a jednocześnie pozwala mi dzielić się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy chcą słuchać i poznawać mój punkt widzenia. Mam za sobą wiele prelekcji, które stały się poligonem dla wyczytanych teorii i wewnętrznej chęci dawania wiedzy w sposób akceptowalny. Może jesteście ciekawi jakie książki stały się dla mnie inspiracją?

Poniżej kilka pozycji, które warto poznać niezależnie czy prezentujecie w swojej firmie, na spotkaniu z klientami, dużej konferencji czy na uczelni, dla chłonnych praktyki studentów.

  1. Współbrzmienie. Znajdź wspólny język z odbiorcami twojej prezentacji. Nancy Duarte

Książka nieszablonowa, zarówno w formie jak i w treści. Mnóstwo w niej scenariuszy prezentacji, schematów opowieści opartych o metodologię Visual Story™. Wielość przykładów narracji m.in. Hitchcoka, Zandera, Jobsa, Martina Luthera Kinga, Regana. Doskonały poradnik tworzenia struktury przejmujących prezentacji i współbrzmienia z publicznością. Gdybym miała do wyboru tylko jedną książkę o wystąpieniach publicznych to jest to właśnie ta pozycja.

  1. Prezenter bez tajemnic. Naga prawda o sile słowa i mocy slajdów. Garr Reynolds

Trochę „odjechana” jak na nasze realia, bo bardzo odwołująca się do kultury wschodu, przez to jednak, na swój sposób, to książka magiczna. Intrygujące określenia „Naturalność i sztuka prezentowania nago” – ale niech to was nie zmyli. Jest bardzo praktyczna, nowoczesna i pełna przykładów Steve’a Jobsa, Kena Robinsona, Hansa Roslinga.

  1. Jak występować publicznie …nie tylko w telewizji. Tomasz Kammel

Jedno słowo „zaskoczenie”.  Tomasz Kammel świetnie, naprawdę przekonująco przedstawia techniki mowy ciała, doboru treści, kontaktu z publicznością. W sposób daleki od amerykańskiego stylu, bardzo „normalnie i swojsko” ujawnia sekrety wystąpień. Kupił mnie tym wydaniem. Ze sprawdzonych źródeł wiem też, że szkolenia z prezentacji prowadzi równie interesująco.

  1. Błąd Power Pointa. Jeszcze prezentujesz czy fascynujesz. Matthias Pohm

Wyobrażasz sobie prezentacje bez Power Pointa czy Prezi? Książka poprowadzi cię przez alternatywy do używania tych mediów, pokazując jak można inaczej – jeszcze skuteczniej przekazać to na czym ci zależy. Dużo w niej o doborze słów, znaczeniu kolejności informacji, budowaniu zainteresowania i praktycznych metod np. „na rycerza”. Jest to też trening „obsługi” flipcharta i tworzenia ciekawych rysunków. Słowem duża dawka wiedzy o komunikacji.

  1. TED. Jak wygłosić mowę życia. Jeremey Donovan

Jeśli interesujesz się prezentacjami, to z pewnością słuchasz i oglądasz mówców na TED.com. Inspirują mnie, nie tylko ze względu na poruszane treści, ale głównie ze względu na formę. 20 minutowe wystąpienia pełne są pasji, zaangażowania, dobrych relacji z publicznością i emocji. Jak to osiągają mówcy? Odpowiedzi możemy znaleźć wśród 113 wskazówek opisanych na podstawie analizy najlepszych wystąpień TED. Autor dodał też linki do omawianych filmów – więc z lektury jest mnóstwo korzyści.

Opisując ten temat mam na biurku jeszcze 7 innych książek o wystąpieniach. Jeśli czujesz niedosyt napisz.

(Za)prezentuj się, czyli 5 książek o wystąpieniach publicznych.
Tagi: